اعلامیه ی سبز

پایگاهی برای مقالات سیاسی-اجتماعی

15 اعتراف از زبان محسنی اژه ای/ تحلیل جمله به جمله

اعلامیه ی سبز: محسنی اژه ای در مصاحبه ی طولانی اخیر خود به نکات بسیاری اشاره کرده است که همگی حاکی از قدرت جنبش سبز و ترس بی اندازه ی حکومتیان است. او همچنین از بسیاری از کارهای انجام شده در پشت پرده به ناگاه پرده برداری کرده است که یکی از آنها مربوط میشود به زمانی که خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی دستور آزادسازی برخی دستگیرشدگان در راهپیمایی ها را داد. نظر شما را به گلچین+تحلیلی از این مصاحبه جلب می کنیم:

جملاتی که با فونت درشت نوشته شده اند قسمت هایی از مصاحبه ی اخیر محسنی اژه ای با خبرنگاران است که گزارش کامل این پرسش و پاسخ را می توانید از سایت روزنامه ی خراسان بخوانید.

جملاتی هم که در زیر جملات محسنی اژه ای آمده است برداشت هایی است که می توان از این جمله ها کرد.

1) آن زمان وزارت اطلاعات بروز چنين اتفاقاتي را بعد از انتخابات پيش بيني مي کرد اما نه به اين عمق و سطح !

(جمله بیانگر عظمت اعتراضات جنبش سبز و همگانی بودن آن است. که این جمله خود به ناگاه در تضاد با حرف مسئولین جمهوری اسلامی مبنی بر اندک بودن اعتراضات می باشد. این جمله حتی حامل این مسئله است که حکومت جمهوری اسلامی در سرکوب معترضین خود را شکست خورده  میداند و محسنی اژه ای رئیس سابق وزارت اطلاعات معترف به نابودی جمهوری اسلامی در زمانی نه چندان دور شده است)

2) تنها کسي که به گزارش هاي وزارت اطلاعات اعتنا کرد و ما را تشويق کرد و دستور پيگيري داد مقام معظم رهبري بود.

(واکنشی عادی از شخصی که حاضر است برای حفظ قدرت خود دست به هر کاری بزند. در واقع این جمله بیانگر زمانی است که آقای محسنی اژه ای به ملاقات به آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی رفته است و به وی در مورد عواقب تقلب در انتخابات هشدار داده است. او هم که در موضوع برسرقدرت نگاه داشتن احمدی نژاد مصر بوده است به وی بیان میکند که اگر هم اعتراضی پیش آمد باید در همان نطفه خفه شود و برای جلوگیری از این اعتراضات آماده باشید. که محسنی اژه ای هم با پذیرفتن این موضوع در صدد آماده شدن برای مقابله با اعتراضات برمی آید(جمله ی یک را دوباره بخوانید))

3) برخلاف دوره هاي قبل که وزارت اطلاعات چند ماه مانده به انتخابات ستاد انتخابات خود را تشکيل مي داد ۴ ماه مانده به پايان سال ۸۷ ستاد انتخابات را تشکيل داديم.»

(توضیحات جمله ی دو را مجدد بخوانید. این جمله بیانگر همان کارهایی است که محسنی اژه ای بعد از دستور خامنه ای مبنی بر جلوگیری و یا سرکوب اعتراضات باید انجام میداد و شاهد دیگری بر ادعای تقلب در انتخابات است)

4) به عنوان نمونه بعيد مي دانم يکي از کساني که الان نامش جزو سران فتنه قرار گرفته با توجه به شناختي که از او دارم و نشست و برخاستي که براي مدت طولاني با او داشتم از اول اين برنامه که امروز دنبال مي کند را در ذهن داشته است.

(بازهم این جمله حیرت همگان را از قدرت و اتحاد مردم ایران و گستردگی جنبش سبز را از زبان وزیر اطلاعات سابق که خود بیشتر از همه ی ما بر عمق اعتراضات واقف است، نشان میدهد.)

5) ولي نبايد آن چه رخ داده را صرفا  منحصر به اين موضوعات کنيم چرا که حتما ريشه هاي داخلي هم وجود دارد  که بي تاثير نيست.

(اعتراف محسنی اژه ای به نارضایتی عمومی و بی اندازه از حاکمیت که حتی خود حکومتیان را هم به واکنش و اعتراض وا داشته است.)

6) يکي از صفات ناپسند اين است که ما به حق خودمان قانع نيستيم و زياده تر از حق خودمان را مي خواهيم و قادر نيستيم اقدامي داشته باشيم اما گاهي مي خواهيم و مي توانيم قدم هايي در جهت زياده خواهي خودمان برداريم وبراي رسيدن به اين جايگاه  اقدام مي کنيم و مشکلاتي ايجاد مي کنيم همه نمي توانند وقتي حرفي مي زنند و مي فهمند که اشتباه است براحتي از حرفي که زده اند برگردند.اگر خداي نکرده نفس بر ما مسلط شد چه بسا حق مسلم را ناديده ميگيريم و براي اين که از حرف باطل خودمان برنگرديم راهمان را تا ثريا کج ادامه مي دهيم. به هر صورت تاحق هست باطل جولان مي دهد.

(حرفی که هرچند به ظاهر خطاب به معترضان می گوید اما حرفیست که در باطن خطاب به خودش، حکومتیان و اللخصوص به رهبر جمهوری اسلامی که وی او را یکی از مسئولین اصلی از دست رفتن جمهوری اسلامی می داند می گویید.)

7) اگر چه ممکن است بتوان دستگاه قضايي را  از جهاتي نقد کرد ولي در طول سال گذشته و امسال قوه قضاييه زحمات فراواني کشيد.

(اعتراف مجدد به ناتوانی در سرکوب اعتراضات و سرنگونی قریب الوقوع حکومت اسلامی علیرغم تمامی فشارها، دستگیری ها، شکنجه ها، تجاوزها و….).

08) از زمان  صحبت مقام معظم رهبري در 28 خرداد ريزش ها شروع شد و تا الان ادامه پيدا کرد.

(29 خرداد (که ایشان به اشتباه 28 خرداد آن را ذکر کردند) زمان دستور به صورت مستقیم برای کشتار معترضین توسط خامنه ای در نماز جمعه بود. او در این روز بیان کرد که اگر هر خونی در تجمعات ریخته شود مسئول مستقیمش آقایان کروبی و موسوی هستند و با بیان این جمله چراغ سبزی به نیروهای امنیتی برای قتل عام معترضین داد. که در شنبه 30 خرداد سال 88 جمعیت زیادی از معترضین در نقاط مختلف کشور به ضرب گلوله از پای در آمدند که ندا آقاسلطان یکی از آنان بود. و به راستی ریزش ها از همانجا از نیروهای حکومتی شروع شد که تا اکنون هم ادمه دارد.)

9) ما براي اين که اين قضيه (احتمال اعتراضات پس از انتخابات) را (برای مسئولین) جا بيندازيم چند نمونه را دستگير کرديم  تا مستنداتي که قابل  فهم بيشتري باشد ارائه بدهيم.

(اعتراف به سازماندهی دار بودن بازداشت ها قبل وبه هنگام و بعد از تظاهرات که پیش از این آن را بازداشت های خودسرانه می نامیدند و توجیهی کودکانه برای این بازداشت های خودسرانه)

10) در اين عمق که يک شخصي مثل موسوي به ميدان بيايد و اين گونه در برابر حق  و قانون روشن و موضوعي که خودش ساليان سال ديده و شنيده بايستد! نه! فکرش را  نمي کرديم .

(اعتراف به پایداری میرحسین موسوی و مهدی کروبی در مقابله با جمهوری اسلامی و شکست حاکمیت در برابر رهبران جنبش سبز)

11) اين که اين مجموعه اين گونه با هم  متحد بشوند بعضي را مي دانستيم اما اين گونه که چنين  مجموعه اي با هم متحد شدند و طي زماني کوتاه با خارج از کشور وصل شوند  آن هم به صورت علني و عريان تصورش را نمي کرديم  .البته وزارت اطلاعات در جريان بود که بعضي از عوامل  اين ها  به آمريکا رفته اند.اما وزارت اطلاعات پيش بيني نکرده بود که با اين سرعت همه اين ها با هم پيوند بخورند و اين جور آشکارا در جهت دشمن قرار گيرند و با هم کار کنند.

(اعتراف به اتحاد مردم ایرانی چه در داخل کشور و چه خارج از آن، بحثی که جمهوری اسلامی مدام سعی در تبلیغ عکس این موضوع داشت.)

12) خلاصه وزارت اطلاعات اجمالا پيش بيني مي کرد که رويکرد دشمن به سمت جنگ نرم است و در فکر انقلاب مخملي است ولي سرعت حوادث و در هم تنيدگي آن را پيش بيني نکرده بود.

(تاکیدی دیگر  بر تفلب در انتخابات و همچنین پبشبینی اعتراضات مردمی و شکست پروژه ی سرکوب بعد از آن و اتحاد ایرانیان)

13) همان موقع به  آقاي موسوي گفتم به عنوان يک مرجع رسمي نظارتي و کسي که مدعي است، حاضرم با استدلال با هر کسي که شما بگوييد تمام مسائل را بررسي کنيم. بسياري از کساني که اطراف آقاي موسوي بودند  افرادي اطلاعاتي بودند . من با مردم عوام روبرو نبودم . به عنوان مثال آقاي يونسي وزير قبلي اطلاعات يکي از اين افراد بود يا آقاي امين زاده هم اطلاعاتي بودند.ايشان به خوبي مي توانست بفهمد که وقتي من ادعا مي کنم تقلبي صورت نگرفته و دلايل خود را ارائه مي کنم آيا سخن راست مي گويم يا خلاف.حتي بعضي از اين افراد بازنشسته  وزارت اطلاعات و افرادي اطلاعاتي بودند بنابراين وقتي مي گفتم  ما ستاد داريم و در انتقال صندوق ها از روزي که از انبار بياورند چه کارهايي کرده ايم و يا در مورد پلمب صندوق ها و انتقال آن ها  و يا در زمان شمارش آرا و جمع بندي آرا چه کارهايي انجام داده ايم به خوبي متوجه مي شدند که ما دروزارت اطلاعات چه کار کرده ايم .آن ها به خوبي مي فهميدند که کار اطلاعاتي يعني چه؟

(اعتراف به اینکه نمی توانستند که داستانی ساختگی را برای اینکه در انتخابات تقلب نشده است به خورد رهبر معترضان بدهند چرا که خود این اشخاص مدتی با جمهوری اسلامی کار کرده بودند و به خوبی از حربه های آنان با خبر بودند)

14) در جريان ماجراي کهريزک به نظرم من اولين نفري بودم که هشدار دادم.

(اعتراف به صحت تمامی افشاگری های مهدی کروبی یکی از رهبران مخالف دولت/حکومت و اینکه خود مسئولین جمهوری اسلامی به خوبی از تجاوزات در حد گسترده در زندان های این کشور آگاهی داشته اند و هیچکاری برای جلوگیری از آن نمی کردند)

15) در  تيرماه سال  88  بود که  بر اساس تجربه براي سرکشي به زندان اوين رفتم تا از  بازداشتگاه و زندانيان بازديد کنم . در بازديد اولي که داشتم چند زنداني را ديدم که از سر و وضع خوبي برخوردار نيستند وقتي از جزييات شرايط آن ها پرسيدم گفتند که اين زندانيها از  کهريزک آمده اند. من  تا آن موقع نمي دانستم که کهريزک چگونه اداره مي شود و در اين مورد اطلاعي نداشتم . شايد اين ايراد به من گرفته شود که تو به عنوان وزير اطلاعات چرا از اين موضوع اطلاع نداشتي که اين ايراد را مي پذيرم و ايرادي صحيح است .البته  مي دانستم بازداشتگاهي به نام کهريزک هست. به هر صورت پيگيري کردم و فهميدم که وضعيت آنجا مناسب نيست لذا به بعضي مسئولان گفتم که وضعيت آن جا مناسب نيست و زنداني به آن جا برده نشود.همان زمان بود که در18 تيرماه باز تجمعات و درگيري هاي خياباني صورت گرفت و تعدادي متهم به آن جا بردند.

اين اتفاق هم بعد از دستور شما بود؟

دستور نبود . گزارش داده بودم آنجا وضع مناسب نيست . بعدا شنيدم از دفتر رهبري هم ابلاغ شده بود که به اين زندان  زنداني نبريد بعضي از آقايان گفته بودند ما در زندان اوين از نظر جا محدوديت داريم. مي گفتند امکان اين که همه متهمان از جمله متهمان مواد مخدر و ديگر متهمان  را در يک جا نگهداري کنيم نيست بنابراين بايد اين ها را جابجا کنيم. در آن زمان مقام معظم رهبري فرمودند اگر جا نداريد آن ها را آزاد کنيد.

( پرده برداری از جریان عفو زندانیان توسط رهبر جمهوری اسلامی که حکومتیان آن را در صداوسیمای جمهوری اسلامی حاکی از مهربانی و بزرگی رهبر جمهوری اسلامی قلمداد کردند. در واقع این جمله حامل این پیام است که جمهوری اسلامی به دلیل کمبود زندان!!! به ناچار مجبور به آزاد سازی عده ای از بازداشت شدگان شدند و این موضوع به هیچ وجه ربطی به رهبر جمهوری اسلامی و عطوفت ایشان نداشته است.)

انتشار این مقاله در هر وبسایتی با ذکر حتمی منبع آن (وبسایت اعلامیه ی سبز) بلامانع است.

Advertisements

14/03/2011 - Posted by | مقاله, مقاله ی اختصاصی | ,

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: