اعلامیه ی سبز

پایگاهی برای مقالات سیاسی-اجتماعی

بالاخره شورای هماهنگی راه سبز امید دارای سخنگویی رسمی شد/ باز خوانی مصاحبه رجبعلی مزروعی در کنفرانس مطبوعاتی پاریس (11 اردیبهشت 90)

اعلامیه ی سبز: با  توجه به مصاحبه آقای رجبعلی مزروعی در کنفرانس مطبوعاتی پاریس در یازده اردیبهشت 90 ، به نظر می رسد بالاخره شورای هماهنگی راه سبز امید دارای سخنگویی رسمی شد. اگرچه نقدهای جدی به تعدادی از نظرات مطرح شده در این مصاحبه مطرح است که در ذیل به آنها خواهیم پرداخت اما از نفس این حرکت در معرفی سخنگو استقبال کرده و آن را به فال نیک می گیریم. و در ادامه به طرح چند موضوع با استناد به گفته های ایشان می پردازیم.

جناب آقای مزروعی شما در پاسخ به سوالی در مورد «راهکارهای عملی از سوی جنبش سبز برای پیوند خوردن با جنبش کارگری» اظهار داشته اید:

«در ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که آیا در ایران جنبش کارگری به مفهوم جامعه‌شناختی آن وجود دارد یا خیر؟ به نظر می‌رسد که پاسخ این سوال منفی است. چون با توجه به نبود تشکل‌های مستقل و سرکوبی که وجود دارد این جنبش نتوانسته است شکل بگیرد. اما باید دقت کنیم که کارگران در جنبش سبز حضور دارند و نمود این مساله نیز در میان شهدای جنبش سبز است. در این میان چند تشکل نصفه و نیمه مثل سندیکای اتوبوس‌رانی یا سندیکای نیشکر هفت‌تپه که در حال حاضر سران هر دو در زندان هستند. از طرف دیگر ما مشکل دیگری هم داریم و آن هم مشکل بزرگی است به نام عدم وجود ارتباط بین تشکل‌های صنفی – سیاسی. یعنی هیچ‌رابطه‌ی سازمان یافته‌ای میان آن‌ها وجود ندارد» و در ادامه با اشاره به خصلت‌های جنبش سبز، فرمود اید: «کاری که ما در حال حاضر می‌توانیم انجام بدهیم آگاهی‌بخشی است که از این طریق کارگران را به جنبش سبز اضافه کنیم».

جناب آقای مزروعی عدم وجود تشکل های مستقل کارگری در شرایط خفقان حاکم بر کشور بر کسی پوشیده نیست، همین طور که در شرایط حاضر تشکلهای مستقل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز به معنای واقعی کلمه وجود ندارند، یا از بین رفته اند یا کاملاً تحت کنترل هستند.  آقای مزروعی شما همچنان در فاز اصلاحات به سر برده و از تحولات جامعه ایران جا مانده اید، …

در حال حاضر و در اردیبهشت 90 ، جامعه ایران در تمام تحولات سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تنها  دارای دو قطب اساسی است و لاغیر. این دو قطب یکی حاکمیت است و یکی مردم. اگر شما شناخت صحیحی از وضعیت کنونی نداشته باشید بی شک در تمام برآوردها و باطبع راهکارهایی که ارائه می کنید یا به بن بست خورده یا عملاً راهکاری ارائه نمی دهید.  بهتر بود سوال به گونه ای دیگر تنظیم می شد من سوال را به گونه ای دیگر از شما مطرح می کنم !! «راهکار عملی شما برای پیوند خوردن کارگران با جنبش آزادیخواهی چه بوده است؟» ، تاکید بر این نکته که کارگران نیز در جنبش حضور داشته اند و حتی تعدادی از ایشان به شهادت رسیده است امری است بدیهی. شما برای جذب توده های کارگری چه راهکاری اندیشیده اید؟ فکر نمی کنید در 11 اردیبهشت 90 اعلام یک تظاهرات سراسری از طرف جنبش سبز و شورای هماهنگی راه سبز امید در پیوند با خواسته های کارگران با شعار محوری «زندگی ، آرامش حق مسلم ماست» ، میلیونها کارگر ناراضی را به سمت جنبش آزادیخواهی می کشاند و افق آزادی و عدالت را برای این قشر رنجدیده با یکدیگر پیوند می داد. کدام آگاهی بخشی از این بالاتر که کف خیابانهای این سرزمین فریاد مظلومیت قشر کارگر را همه با هم فریاد بزنیم. در شرایط جامعه دو قطبی تنها و تنها سلاح ما که پرقدرت ترین سلاحهاست شعار کلیدی » یک برای همه و همه برای یکی است» چرا این شعار اساسی را سرلوحه کار خود قرار نمی دهید. آگاهی بخشی از طریق سایت ها و در فضای مجازی در مورد مشکلات کارگران که به نوبه خود به انجام می رسد و نیازی به رهنمود شورای هماهنگی راه سبز امید نیست.

جناب آقای مزروعی، شما همچنین درباره ارتباط با دیگر گروه‌های اپوزیسیون چنین سخن گفته اید: «حتما این آمادگی وجود دارد با گروه‌های اپوزیسیون بحث و گفت‌وگو شکل گیرد. اما مشکلی که وجود دارد این است که مشخص نیست باید با چه گروهی صحبت کرد و کدام گروه نماینده مطالبات مردم است. به هر حال گروهی که مدعی است مطالبات مردم را نمایندگی می‌کند، بایدنماد و نشانه‌ای هم برای اثبات این حرف داشته باشد».

جناب آقای مزروعی پنبه ها را از گوش خارج کرده و شعارها و مطالبات مردم این سرزمین را در تظاهرات اخیر بشنوید، شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه» ، شعار «مرگ بر خامنه ای»، شعار «نه غزه ، نه لبنان ، جانم فدای ایران»، شعار «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» ، شعار»زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و… هزاران شعار دیگر بارها و بارها و با وجود جو اختناق در خیابانهای شهرهای میهن عزیزمان طنین انداز شده و آینه تمام نمای مطالبات و خواستهای جوانان این مرز و بوم است. فکر نمی کنم شما و هم قطارانتان با بخش اعظم این شعارها سنخیتی داشته باشید و همین طور فکر نمی کنم پیدا نمودن گروههای سیاسی که پرچمدار شعارهای فوق در سی سال گذشته بوده اند چندان کار دشواری باشد. جناب آقای مزروعی با اینگونه جوابهای مبهم و تا حدی مضحک شما تنها اعتبار خود را زیر سوال می برید، باز هم به شما توصیه می شود پنبه ها را از گوش خارج و به ندای جوانان این مرز و بوم بهتر گوش فرا دهید.

جناب مزروعی، شما درباره بروز برخی اختلافات قدیمی میان اصلاح طلبان و منتقدان آن‌ها و همچنین بحث خودی – غیرخودی نیز با اشاره به اینکه در جریان جنبش سبز میان گروه‌ها و احزاب اعتلافی وجود نداشته، بلکه توافقی بوده است که در شبکه‌های اجتماعی و در خلال بحث‌ها شکل گرفته است، ادامه می دهید: «بحث خودی و غیر خودی و یا بحث مرزبندی دیگر گروه‌ها، بحث جدیدی نیست. در واقع بحث بر سر این است که حاکمیت نباید افراد را خودی – غیرخودی کند. والا مرزبندی‌های سیاسی در میان همه گروه‌ها و در همه کشورها وجود دارد. میان احزاب در هر کشوری مرزبندی وجود دارد. اما این مساله نباید به حاکمیت کشیده شود. به بیان دیگر حزب پیروز در انتخابات نباید امکان اکثریت شدن اقلیت را از آن بگیرد».

آقای رجبعلی مزروعی سخنگوی «شورای هماهنگی راه سبز امید» شرایط کنونی ایران را دریابید در شرایط جامعه دو قطبی عملاً برای اینگونه سیاست بازیهای بچه گانه عرصه ای نیست. آقای رجبعلی مزروعی شما اگر اسم «شورای هماهنگی راه سبز امید» را به شاخه خارج کشور» حزب مجاهدین انقلاب اسلامی و یا جبهه مشارکت» تغییر نام دهید این صحبتهای سردرگم شما، شاید توجیهی منطقی پیدا کند. وگرنه یک شورای رهبری فراگیر که متصور است نقش ستون فقرات جنبش آزادیخواهانه ایران را ایفا نماید با بکار گیری تعابیر پوسیده در پیام تبریک سال جدید خو سعی در خط کشیهای بی مورد سیاسی ندارد.

جناب آقای مزروعی با اشاره به این نکته که اعضای «شورا هماهنگی راه سبز امید» از سوی موسوی و کروبی تعیین شده‌اند بیان نموده اید: «تنها کسانی که می‌توانند درباره این شورا پاسخ بدهند خود‌ آقایان موسوی و کروبی هستند. فراموش نکنیم که برخی از اعضای این شورا در ایران هستند و عدم انتشار اسامی این افراد نیز از خواست‌های موسوی و کروبی بوده است.»

برادر عزیز شما بهتر از هر کس دیگری از شرایط آقایان موسوی و کروبی مطلع هستید ، این عزیزان در بند هستند و امکان ارتباط مستقیم با ایشان نیست در ضمن خود آقایان موسوی و کروبی در هیچ یک از بیانیه های رسمی شان به وجود چنین شورایی اذعان نکرده اند و حتی اگر اذعان می نمودند دلیل بر اعتبار شما عزیزان نبود ، اعتبار شما به عملکرد شماست که هر چه به پیش می رویم ضعیف و ضعیف تر می شود. تا کی می خواهید از اعتبار آقایان موسوی و کروبی مایه بگذارید؟ شما اگر قادر به معرفی اعضایتان نیستید، دست کم قادر به معرفی چندین سخنگوی رسمی که هستید!! البته به نظر می رسد با این مصاحبه شما در قامت سخنگوی «شورای هماهنگی راه سبز امید» قرار گرفته اید که امری است که از آن استقبال می شود.

آقای مزروعی شما درباره کارکرد شورای هماهنگی راه سبز امید و نحوه عمل آن‌ها چنین پاسخ داد: «فراموش نکنیم که جو امنیتی در ایران بسیار شدید است. عملا امکان  تشکیل هیچ‌گونه جمعی وجود ندارد. عملکرد این شورا باید با توجه به شرایط ایران بررسی شود. و فراموش نکنیم که با توجه به شرایط امروز ایران شاید اساسا شورا نتواند کاری بیش از این انجام دهد». شما همچنین در قسمتی از صحبتهایتان در پاسخ به این نکته که خود اصلاح طلبان تاکنون چه تلاشی انجام داده اند که با دیگر گروه‌ها وارد مذاکره شوند و جبهه متحد ضددیکتاتوری را تشکیل دهند، اشاره نمودید که «باتوجه به جو امنیتی در داخل کشور، امکان تشکیل چنین نشست‌هایی وجود ندارد».

جناب آقای مزروعی این قسمت از صحبتهای شما، آینه تمام نمای وضعیت دو قطبی داخل کشور است. این قسمت از سخنان شما نشان می دهد شرایط دو قطبی داخل کشور بر خود شما عزیزان نیز پوشیده نیست ولی چرا همچنان بر اصلاح این نظام پوسیده اصرار می ورزید و تکلیف خود را با اصلاح پذیری آن به روشنی اعلام نمی کنید و به چه ظرفیت این ساختار پوسیده امید بسته اید؟ سوالی است که امیدواریم در مصاحبه های آتی به آن به صراحت و شجاعت، پاسخ دهید.

انتشار این مقاله در هر وبسایتی با ذکر حتمی منبع آن (وبسایت اعلامیه ی سبز) بلامانع است.

Advertisements

01/05/2011 - Posted by | مقاله, مقاله ی واکنشی, مقاله ی اختصاصی, مصاحبه و گفتوگو | , ,

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: