اعلامیه ی سبز

پایگاهی برای مقالات سیاسی-اجتماعی

آیا معنی دموکراسی را فهمیده ایم؟ داستان بیانیه ای که به کلی در «کلمه» حذف، و در «جرس» سانسور شد!

اعلامیه ی سبز: پس از انتشار بیانیه ی بخشی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس و اعلام رسای آنکه دیگر ایشان به اصلاح حاکمیت موجود، امیدی ندارند، رسانه های سبز در برابر آزمونی ساده اما پر معنا قرار گرفتند،  اما موضوع جالب اینجاست که هیچکدام از رسانه های سبز که خود را وارث جنبش آزادی خواهی ایران می دانند، به دلیل مغایرت آن با مقاصد سیاسی شان، دست به خبررسانی در مورد این بیانیه نزدند و برخی نیز آن را مورد سانسور قرار دادند.

سایت خبری «کلمه» پس از دقایقی از انتشار این بیانیه به سرعت اقدام به حذف این بیانیه از خروجی خود نمود.

سایت «راه سبز آزادی» که گویا در کل به انتشار آن دست نزده است و رسالت خبررسانی خود را فراموش کرده است.

و زشت تر از همه، سایت خبری «جرس» که …

کاری شبیه خبررسانی های جمهوری اسلامی انجام داده و با سانسور بخشی از این بیانیه، تنها به انتشار بخشی دست زده است که برای ایشان مطلوب بوده.

اصل این بیانیه در سایت دانشجونیوز  قابل دست یابی است.

در این بین، تنها گروهی که در راستای شکست این سانسور خبری بر آمد، گروهی نوپا به نام «جامعه ی وبلاگنویسان سبز» بود که با اعلام اینکه «سانسور، سانسور است و اگر جامعه ی ایرانی، آن را در صداوسیمای ضد ملی محکوم می کند، در دیگر رسانه ها نیز جایی برای آن نمی بیند.» به تقبیح عمل رسانه هایی که خود را وابسته به جنبش آزادی خواهی ایران می دانند، پرداخت و از وبلاگنویسان، خواست تا در راستای شکست این سانسور خبری بکوشند.

امیدواریم که سکوت خبری درباره ی این سانسور که خلاف روند دموکراسی است، شکسته شود و نویسندگان و منتقدان عزیز کشورمان با رعایت اصول «نقد سازنده» به انتقاد در مورد این عملکرد رسانه های سبز بپردازند.

یادمان باشد که اگر دم از دموکراسی خواهی میزنیم خود نیز باید بدان عمل کنیم. حقیر به عنوان فردی که برای برقراری دموکراسی در جامعه ی ایران تلاش می کند، همینجا از این رسانه ها که دست به چنین کاری زدند درخواست می کنم که سریعا از مردم کشورمان در این باب عذرخواهی کرده و قول به تکرار نشدن این کار، «یعنی حذف صدای مخالف» را بدهند.

عزیزان من، اگر شما که خود را خبرگزاری های وابسته به جریان دموکراسی خواهی در ایران معرفی می کنید، با بخشی از بیانیه ای مخالف باشید، نباید دست به سانسور و یا حذف آن بزنید، یادتان رفت که سبز بودن در کنار هم زیستن است و نه جدا زیستن؟

اگر عذرخواهی کلمه درمورد خبر اشتباه مربوط به زندانی کردن میرحسین موسوی، کاری شایسته و نشان دهنده ی صداقت این خبرگزاری بود، اینبار نیاز است که این سایت و همچنین جرس و دیگر سایت هایی که دست به سانسور خبری در مورد حرکت دانشجویان کشور به هر نحوی را زده اند، در راستای تثبیت حمایتشان از ایجاد دموکراسی در کشور از مردم و بویژه دانشجویان باشهامت ایران عذزخواهی نمایند و قول به عدم تکرار چنین سانسورهایی دهند. برای پایان، باز هم جمله ای از بیانیه ی جامعه ی وبلاگنویسان سبز می آورم: خواست، خواست مردم است و این گروه های سیاسی نیستند که میباست سرنوشت و خواست مردم را تعیین کنند. به امید روزی که دموکراسی حقیقی بر کشورمان ایران، حاکم شود.

همچنین برای اعلام حمایت مجدد از حرکات اعتراضی دانشجویی و مبارزه با سانسور خبری صورت گرفته در مورد بیانیه ی اخیر جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس متن آن را برای شما عزیزان در پایان نوشته ی خودم می آورم.

متن کامل بیانیه بدین شرح است:

با گذشت چند ماه از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها، اکنون که عواقب اجرای مستبدانه این قانون کم و بیش خود را آشکار کرده است، نتیجه عملی اجرای این قانون را می توان در یک جمله: به گروگان گرفته شدن نان مردم به وسیله حکومت کودتا توصیف کرد.افزایش های تازه در قیمت ضروری ترین اقلام مصرفی مردم نشان می دهد که مبنای اجرای این قانون، نه تحقق تدریجی و برنامه ریزی شده اقتصاد مردمی، بلکه سیاست شوک درمانی است.حال با توجه به اینکه سیاست شوک درمانی و آزاد سازی سریع اقتصاد، نا کار آمدی خود را در تجربه تاریخی نشان داده است، سوال این است که چه عاملی غیر از خوی مستبدانه و به هیچ گرفتن مردم، می تواند اصرار حکومت کودتا به ادامه سیاست های موجود را توضیح دهد؟ البته کودتاچیان حاکم بر کشور می کوشند با توسل به شکست خورده ترین تئوری های اقتصاد نئو لیبرال، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را توجیه کنند. توجیه هایی از قبیل ضرورت واقعی کردن قیمت ها و رقابتی کردن اقتصاد با توسل به ساز و کار بازار آزاد.

اما گذشته از تناقضات حکومتی که از یک سو بر ضدیت با لیبرالیسم تاکید می کند و از سوی دیگر راست گرا ترین تئوری های اقتصاد لیبرال را عملی می نماید، کیست که نداند هدف از اجرای مستبدانه قانون هدفمند شدن یارانه ها صرفا تحمیل نتایج بحران اقتصادی بر توده مردم است. در نتیجه سیاست های اقتصادی کودتاچیان حاکم بر کشور، اکنون بحران سرتاسر اندام های جامعه را فراگرفته است و حکومت به جای چاره جویی برای حل این بحران ها، صرفا می کوشد نتایج بحران را بر دوش اقشار مختلف جامعه خاصه طبقه متوسط تحمیل نماید.

ما جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، از آنجا که نه مشروعیتی برای رژیم ظلم و جور عمومی حاکم بر کشور قائلیم و نه امیدی به اصلاح روند های موجود به وسیله ایشان داریم، به جای مورد خطاب قرار دادن حکومت، توده مردم ایران را مورد خطاب قرار می دهیم. ما از توده مردم ایران: کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان، و دیگر اقشار تحت ستم جامعه می خواهیم که اجازه ندهند سیاست های ویرانگر اقتصادی حکومت فقر مضاعف را بر آنان تحمیل نماید. ما آگاه هستیم که فقر مضاعف امکان هر نوع کنشگری سیاسی را از مردم می گیرد و وجود یک توده فقیر و نا آگاه، ایدال کودتاچیان حاکم بر کشور برای ابدی کردن سلطه است.

ما خواهان وسیع ترین اتحاد میان طبقه متوسط جامعه ایران و اقشار زحمتکش جامعه از رهگذر پیوند افق آزادی خواهانه جنبش سبز با افق عدالت طلبانه جنبش های زحمتکشان جامعه خاصه جنبش کارگری هستیم.و برای تحقق این هدف به کنش خلاقانه شورای هماهنگی راه سبز امید نظر داریم.ما امید داریم که سومین سالگرد کودتای انتخاباتی سال 1388 یعنی 22 خرداد امسال، تبدیل به آوردگاه اتحاد جنبش سبز و جنبش زحمتکشان جامعه شود.

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

سه شنبه 13 اردیبهشت1390

انتشار این مقاله در هر وبسایتی با ذکر حتمی منبع آن (وبسایت اعلامیه ی سبز) بلامانع است.

Advertisements

05/05/2011 - Posted by | مقاله, مقاله ی واکنشی | , , , ,

۱ دیدگاه »

  1. وقتی ملتی محتاج نان امروز شده واز گرسنگی جان می دهد کی حرف می شنود باید ان را لمس کند وته حرف مکار را به چشد تا مکر را بشناسد حکمت سانسور این بوده است وگر نه کسی بادرایت شما وخواندگان این سایتها وشما که در خشت خام هم دست بیت واحمدی نژاد را خوانده اند

    دیدگاه توسط مریم | 18/05/2011 | پاسخ


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: