اعلامیه ی سبز

پایگاهی برای مقالات سیاسی-اجتماعی

اردشیر امیر ارجمند، مشاوری در قامت رهبر

خلاصه : پیرو مصاحبه تفصیلی جناب آقای دکتر اردشیر امیر ارجمند استاد حقوق و صاحب کرسی حقوق بشر و دمکراسی در یونسکو، با تلوزیون رسا و اتخاذ رویکردی دموکرات گونه، شفاف و صادقانه به نظر نگارندگان، مشاور ارشد میر حسین موسوی می تواند در نقش سخنگوی رسمی «شورای هماهنگی راه سبز امید» اتحاد را به جنبش سبز بازگردانده و ضمن خارج کردن این شورا از حالت انفعالی، این اتحاد فراگیر را برای ایجاد یک بستر دموکراتیک در غیاب رهبران نمادین جنبش آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی هدایت کند.

اعلامیه سبز: پس از دستگیری میر حسین موسوی و شیخ مهدی کروبی، خلاء رهبری این عزیزان در جنبش آزادیخواهی ایران به وضوح احساس می گردد. این بزرگواران اگرچه هیچگاه خود را رهبران این جنبش عظیم ندانستند ولی عملکرد زیبا و هماهنگ آنان و بویژه حرکت آرام ولی مستمر ایشان با خواستهای اصلی و مرحله ای و روز افزون بدنه جنبش، عملاً ایشان را به پر نفوذترین رهبران جنبش آزادیخواهی ایران تبدیل نموده بود. اگرچه اکثر ایرانیان بویژه در روزهای آغازین این حرکت عظیم و سراسری انتظار چنین مقاومت جانانه ای را از آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی نداشتند ولی این بزرگواران با مقاومت و استمرار بر حق طلبی  و ایستادگی در مقابل انواع و اقسام فشارها، اندک اندک اعتماد اکثر ایرانیان را به خود جلب نموده و به عنوان رهبرانی غیر سازشکار و استوار در راستای احقاق حقوق ملت شناخته شدند. چیزی که تا قبل از آن کمتر از دیگر چهره های اصلاح طلب و بخصوص شخص محمد خاتمی دیده شده بود. به عبارت دیگر آقایان موسوی و کروبی خرق عادت نموده و به واسطه این ایستادگی محبوبیت ایشان علیرغم همه توطئه های حکومت جمهوری اسلامی روز به روز افزون گشت. پس از دستگیری این عزیزان «شورای هماهنگی راه سبز امید» سعی در پر نمودن خلاء رهبری را بر عهده گرفت. که علی رغم حرکت صحیح و اصولی خود در بدو پیدایش به علل نامعلوم، تغییر رویه داده و بخصوص با پیام تبریک خود به مناسبت آغاز سال 1390 پا در عرصه ای گذاشت که انتقادات بیشماری را برانگیخت و عملاً منجر به سرازیر شدن سیل انتقادات و سوالات بسیار از سوی مبارزان راه آزادی در مورد منش، چهارچوب و ماهیت این شورا گردید. جناب آقای رجبعلی مزروعی در چند نوبت در قامت سخنگوی این شورا و در مقام پاسخگویی برآمد که هر بار با اتخاذ رویکردی غیر دموکراتیک و با جوابهایی غیر سنجیده عملاً بجای پاسخگویی و در پیش گرفتن عملکردی صادقانه ، بر شک منتقدان افزود که از آخرین آنها می توان به مصاحبه مطبوعاتی ایشان در پاریس به مورخ 11 اردیبهشت ماه اشاره نمود.

مصاحبه تفصیلی جناب آقای اردشیر امیر ارجمند با تلوزیون رسا را شاید بتوان اتخاذ رویکردی جدید و نقطه عطفی از طرف شورای هماهنگی راه سبز امید قلمداد نمود. برعکس برخورد جناب آقای مزروعی، اینبار آقای اردشیر امیر ارجمند با جمع آوری دقیق تمامی پرسشهای منتقدین و با اتخاذ رویکردی شفاف و صادقانه سعی در پاسخ به تمامی سوالات مطرح شده در مورد این شورا، عملکرد سایت کلمه و تلوزیون رسا را نمود. وجه بارز این مصاحبه رویکرد دموکرات گونه جناب آقای اردشیر امیر ارجمند در انتقاد از خود بود که تقریباً برای اولین بار در یکی از جریانات سیاسی کشورمان با این صراحت دیده می شود. این حرکت آقای امیر ارجمند امید را به دل تمامی مبارزان راه آزادی برگرداند. در این مصاحبه علی رغم حفظ هویت سیاسی جریان اصلاح طلب با هوشیاری از هرگونه مرزبندی سیاسی در این مقطع حساس پرهیز می شود و هدف غایی رسیدن به خواست مردم معرفی می گردد و شورای هماهنگی راه سبز امید را  نه به عنوان رهبر جنبش آزادیخواهی، بلکه یکی از جریانات در کنار مردم و دیگر جریانات سیاسی مطرح می نماید.

پرسش و پاسخ زیر در بخش دوم مصاحبه آقای امیر ارجمند مطرح می شود:

پرسش (مجری رسا): سوالی را مطرح می کنم راجع به شورای هماهنگی راه سبز امید و این بحث که این روزها در بین منتقدین این شورا بسیار داغ است، بسیاری از منتقدین مطرح می کنند که شورا در خارج کشورتاسیس شده و خیلی بسته و محدود عمل می کند و از یک و یا چند نفر تشکیل شده، می خواستم نظر شما را نسبت به این نقد بدانم؟

پاسخ (امیرارجمند): در وهله اول در مورد خود نقد، ما باید نقد را قبول کنیم. اگر معتقد هستیم که می خواهیم کار دموکراتیک انجام دهیم و اگر بویژه اعتقاد داریم که جنبش سبز یک جنبش متکثر است باید نقد را بپذیریم. نقد هم دلایل متعدد دارد، گاهی اوقات از نداشتن اطلاعات است، گاهی اوقات از نداشتن اطلاعات صحیح است، گاهی اوقات از ضعف یک مجموعه است و گاهی از دیدگاههای متفاوت که رقیب یکدیگر هستند هر کدام هم می توانند معتبر باشند ولی یکی نیستند. من بطور کلی اینکه بدنبال گوینده یک نقد بگردیم را قبول ندارم. من معتقدم باید ببینیم چه چیزی گفته می شود و در وهله اول نبینیم که توسط چه کسی گفته می شود. چون متاسفانه این روش را بعضی ها دنبال می کنند و می رسند به جایی که جامعه را به خودی و غیر خودی تقسیم می کنند و حتی یک جریان فکری را به خودی و غیر خودی تقسیم می کنند، نقد را به نقد سازنده و غیر سازنده تقسیم می کنند البته ما قبول می کنیم که نقد می تواند سازنده و یا غیر سازنده باشد ولی ما نباید بر این اساس برخورد کنیم با موارد مورد نقد. هر کس را که نزدیک خودمان هست، نقدش را سازنده تلقی کنیم و هر کس را که با ما فاصله دارد را غیر خودی تلقی کنیم و نقدش را هم غیر سازنده تلقی کنیم. نه !  به نظر من می رسد که ما باید پاسخگوی سوالات باشیم، سوالات هم متعدد و متکثر هستند، ما هم در وضعیتی هستیم که تلاش می کنیم حداکثر شفافیت را چهارچوب امکانات داشته باشیم. اما همه درک می کنیم که وضعیت امنیتی و حاکمیتی کشور به گونه ایست که متاسفانه امکان شفاف سازی را به ترتیبی که همه ما مطالبه می کنیم و نیازمندیم میسر نمی سازد. در عین حال باید توجه داشته باشیم که ممکن است بعضی پاسخها را ارائه کنیم که مورد قبول طرف مقابل قرار نگیرد به هیچ وجه ما نباید در صدد باشیم که طرف مقابل را به زور اقناع کنیم و اگر راضی نشد او را متهم کنیم. یعنی من به نوبه خودم سعی می کنم پاسخگو باشم و اگر طرف مقابل هم اقناع نشد این طور نخواهم گفت که سوء نیت دارند، جاسوس هستند، دشمن هستند و همین طور امیدوارم طرف مقابل هم وقتی از ما نقد می کند همین گونه باشد و از موضع اتهامی وارد نشود بلکه از موضع نیازمندی به دیالوگ و تعامل متقابل وارد شود. نکته بسیار حائز اهمیتی که انشاءالله همه باید نسبت به آن متعهد باشیم. و ما قبل از همه باید به آن متعهد باشیم و از انحراف بحث ها واقعاً جلوگیری کنیم و تا آنجا که می توانیم صادقانه به مردم پاسخ دهیم……

برخورد آقای امیر ارجمند در بین اصلاح طلبان تقریباً بی نظیر است. آقای امیرارجمند در ادامه قسمت دوم این مصاحبه به شفاف سازی در مورد سیاست ها، توانایی ها و نقش متصور از طرف شورای هماهنگی راه سبز امید در کمک به ادامه حرکت آزادیخواهانه کشور می پردازد و در قسمت سوم و چهارم این مصاحبه نقدهایی را در مورد سایت کلمه و تلوزیون رسا مطرح می کند و به راستی در قامت یک رهبر مقتدر با تجربه و صادق و دموکراتیک ظاهر می شود، به نظر نگارندگان، مشاور ارشد میر حسین موسوی می تواند در نقش سخنگوی رسمی شورای هماهنگی راه سبز امید، اتحاد را به جنبش سبز بازگردانده و اتحاد فراگیر را برای ایجاد یک بستر دموکراتیک ، در غیاب رهبران نمادین جنبش آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی هدایت کند. در اینجا از تمامی منتقدین شورای هماهنگی راه سبز امید تقاضا داریم با توجه به اهمیت این مصاحبه، به تجزیه و تحلیل آن پرداخته و از تمامی فعالین جنبش در فضای مجازی تقاضامندیم در مورد ضرورت اعلام یک سخنگوی رسمی برای «شورای هماهنگی راه سبز امید»  به تبادل بحث و نظر بپردازند. از نظر نگارندگان، وجود یک سخنگوی رسمی علاوه بر افزایش سرعت عمل در تصمیم گیری و خارج نمودن شورا از یک حالت انفعالی باعث ایجاد وحدت عمل در قسمتهای مختلف جنبش آزادیخواهانه ایران خواهد شد.

به امید ایرانی آباد، آزاد و سربلند

شورای نویسندگان سایت اعلامیه سبز

انتشار این مقاله در هر وبسایتی با ذکر حتمی منبع آن (وبسایت اعلامیه ی سبز) بلامانع است.

Advertisements

09/05/2011 - Posted by | مقاله, مقاله ی اختصاصی | , , ,

2 دیدگاه »

 1. آقای امیر ارجمند با سوابق خوبی که دارند میتونن نقطه عطفی برای شروع مجدد حرکت آزادی خواهانه مردم باشند.

  دیدگاه توسط semej | 11/05/2011 | پاسخ

 2. در همین رابطه :

  تلوزیون رسا مصاحبه ای را با امیر ارجمند مشاور ارشد هندس میر حیسن موسوی ترتیب داد. بخشی از متن پیاده شده مصاحبه در سایت خودنویس

  صحبت هایی مطرح است در این خصوص که ایشان به عنوان مشاور ارشد میرحسین موسوی در نقش سخنگوی رسمی «شورای هماهنگی راه سبز امید» میتواند اتحاد را به جنبش سبز بازگردانده و اتحاد فراگیر را برای ایجاد یک بستر دموکراتیک، در غیاب رهبران نمادین جنبش آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی هدایت کند. در طی این زمان از دست رفته مشخص شد که نبود سخنگوی رسمی برای این شورا چه پیادمدهایی در بر داشت. همانطور که در لینک مشاهده میکنید بعد از یکروز از پخش این خبر روزنامه کیهان و کودتاچیان به تکاپو افتاده تا جلوی این روند را گرفته و از نظر روانی بین آحاد ملت تفرقه ایجاد کنند. در این لینک سایت خودنویس در این رابطه بیشتر بخوانید. اکنون زمان آن است که دور هم به تبادل نظرات و دیدگاهها و عقایدمان در این باره بپردازیم. انتخاب و اعلام آقای امیر ارجمند مشاور ارشد میر حسین موسوی به عنوان سخنگوی رسمی «شورای هماهنگی راه سبز امید» چه پیادمدهایی در بر دارد. منتظر نظرات شما عزیران هستیم.

  http://maropele.wordpress.com/2011/05/11/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%AE%D9%86%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D9%85/

  دیدگاه توسط maropele | 11/05/2011 | پاسخ


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: