اعلامیه ی سبز

پایگاهی برای مقالات سیاسی-اجتماعی

استراتژی نبرد: گذشت، صداقت، اتحاد/ جمهوری اسلامی به عنوان یک تز حکومتی در عمل شکست خورده است

خلاصه: در مبارزه با حاکمیت زر و زور و تزویر ، جنبش آزادیخواهی ایران با تکیه بر سه اصل گذشت، صداقت و اتحاد، پیروزی خویش را تضمین خواهد نمود. گذشت، راه قدرتمند تر شدن جبهه آزادیخواهی است، صداقت، راه را بر فرصت طلبان خواهد بست و اتحاد، جنبش آزادیخواهی کشور را شکست ناپذیر می نماید. وجود یک جبهه برانداز قوی و عدم مرز بندی نیروهای اصلاح طلب اصیل با ایشان به عنوان یک اهرم فشار بسیار موثر بر دستگاه ارتجاعی ولایت فقیه می تواند این دستگاه را به پذیرش راه کم هزینه و قبول حذف تدریجی از صحنه سیاسی کشور وادار نماید و به علاوه جنبش آزادیخواهی کشور را از بن بست احتمالی در ارائه راهکار مصون می نماید.

اعلامیه سبز: شهادت مظلومانه سرباز جنبش آزادیخواهی ایران ، هاله سحابی، نقش بسزایی در شفاف سازی صحنه سیاسی ایران داشت. خون پاک این شهید مظلوم منشاء برکات بسیاری برای جنبش آزادیخواهی ایران شده و به تنومند تر شدن این جنبش کمک بسزایی نموده است. پس از این ظلم و جنایت آشکار، دیگر راه برگشتی برای استبداد ولایت فقیه که چهره کریه خود را هر روز بیش از پیش آشکار می کند باقی نمانده است. همانگونه که در پیام خود به مناسبت شهادت فرزند رشید ملت ایران، هاله سحابی عنوان کردیم :

استبداد ولایت فقیه با گذشت زمان گوی سبقت در وحشیگری و رذالت را از تمامی حکومتهای تاریخی به سرقت می برد و می رود تا نام خود را به عنوان لکه ننگ کل تاریخ بشریت به ثبت رساند.

پیشتر در مطلب تحلیلی «اصلاح طلبی حکومتی و اصلاح طلبی اصیل» اشاره کردیم:

» استبداد ولایت فقیه در برخورد با حرکت اصلاح طلبی اصیل دو انتخاب در پیش رو خواهد داشت، برخورد کم هزینه و پرهزینه که هر دو منجر به حذف دستگاه ارتجاعی ولایت فقیه می شود. در برخورد کم هزینه، دستگاه ولایت فقیه یک حذف تدریجی را انتخاب می کند و در برخورد پر هزینه حذف به روش قهر انقلابی صورت خواهد پذیرفت. چگونگی برخورد حاکمیت فساد با رهبران جنبش سبز و زندانیان سیاسی در ماههای آتی بسیار حساس بوده و مسیر حرکت آینده گفتمان اصلاح طلبی اصیل را رقم خواهد زد. آنچه در این بین قطعی به نظر می رسد انتخاب راه توسط مردم است که عزم خود را برای برچیدن استبداد ولایت فقیه جزم نموده اند.»

با توجه به حوادث چند روز گذشته، مسیری که استبداد ولایت فقیه در ماههای آتی انتخاب خواهد نمود، پیشاپیش قابل پیش بینی است. شهادت مظلومانه هاله سحابی و رفتار ناجوانمردانه حاکمیت ظلم در برخورد با پیکر پاک این شهید و پدر بزرگوارش به وضوح مسیری را که استبداد ولایت فقیه انتخاب کرده است به نمایش می گذارد و جریانات سیاسی کشور نیز به خوبی این علایم را دریافت کرده اند.

 شهادت مظلومانه هاله سحابی، اتحاد بی نظیری را در جبهه آزادیخواهی ایران به نمایش گذاشت. به نحوی که این جنایت از سوی طیف های مختلف جنبش آزادیخواهی به شدت محکوم شد.

گروه تحلیل اعلامیه سبز معتقد است با ادامه مبارزه و پیمودن مسافتی بیشتر از این راه دشوار و بر اثر فشار مبارزات آزادیخواهانه، اندک اندک مرزها در طیف های مختلف نیروهای جنبش آزادیخواهی واضح و واضح تر می شود و شرایط به حالت دو قطبی مطلق میل می کند.

به عبارت دیگر در ماههای آتی و با ادامه مبارزات، طیف اصلاح طلب حکومتی از میان خواهد رفت و نیروهایی که در این طیف فعالیت می کنند یا به دیکتاتور می پیوندند و یا به طیف اصلاح طلب اصیل ملحق می شوند. موضع گیریهای اشخاص حقیقی و تعدادی از احزاب مرتبط با این طیف و در ارتباط با شهادت مظلومانه هاله سحابی، از هم اکنون انتخاب مسیر در تعدادی از جریانات اصلاح طلب حکومتی را به خوبی به نمایش می گذارد. توجه به متن پیامهای تسلیت،  واقعیاتی را آشکار می کند که در ماههای آتی شفاف تر در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.     

با حوادث رخ داده در این چند روز، متاسفانه به نظر می رسد، دستگاه ارتجاعی ولایت فقیه روش حذف تدریجی از صحنه سیاسی را انتخاب نکرده است و بنای مقاومت حداکثری دارد. با شفاف شدن تصویر کلی  فضای سیاسی کشور، درک علت حمله و زیر ضرب گرفتن شدید مجاهدین خلق و نیروهای مشروطه طلب برانداز در این دوسال از سوی جمهوری ولایت فقیه بسیار ساده می نماید. استبداد ولایت فقیه در یک حمله پیشگیرانه سعی در نابودی وزنه های متعادل کننده نبرد آتی را دارد. به جامعه روشنفکری از همین جا هشدار می دهیم که سقوط خاکریز نیروهای برانداز، راه را بر جنایتی دیگر مشابه جنایت 67 از طرف جمهوری اسلامی هموار می کند و مجدداً تکرار می کنیم که در این نبرد، پرقدرت ترین سلاح ما شعار «یکی برای همه و همه برای یکی»  می باشد که گروههای مختلف سیاسی لازم است در کوران حوادث آتی هر چه پررنگ تر این شعار محوری را فریاد بزنند و بکار گیرند و این اسلحه ایست که هیچ رژیمی تاب تحمل در برابر آن را نخواهد داشت، حتی رژیم جنایتکار ولایت فقیه.  

ما در اعلامیه سبز به عنوان یک گروه مستقل، معتقدیم که در این مقطع حساس، حفظ و تقویت خاکریز نیروهای برانداز به همان اندازه اهمیت دارد که حفظ و تقویت خاکریز گروههای اصلاح طلب اصیل مهم است و وجود هر دوی آنها برای پیشبرد و تحقق آرمان آزادی لازم بوده و مکمل یکدیگرند.

به عبارت دیگر وجود یک جبهه برانداز قوی و عدم مرز بندی نیروهای اصلاح طلب اصیل با ایشان به عنوان یک اهرم فشار بسیار موثر بر دستگاه ارتجاعی ولایت فقیه می تواند این دستگاه را به پذیرش راه کم هزینه و قبول حذف تدریجی از صحنه سیاسی کشور وادار نماید و به علاوه جنبش آزادیخواهی کشور را از بن بست احتمالی در ارائه راهکار مصون می نماید.

در این بین، گذشت از حوادثی که در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی به وقوع پیوسته و نگاه به آینده به عنوان یک استراتژی صحیح و اصولی می تواند مد نظر قرار گیرد. آنچه راه را برای این مهم هموار می کند، صداقت در مبارزه و شفافیت در بیان خواسته ها است. از همین جا به نیروهای اصلاح طلب اصیل توصیه می کنیم که به علت حساسیت به نام جمهوری اسلامی که با کارنامه سیاه خود جایی برای دفاع از این  نام باقی نگذاشته است و به قول یار دربند جنبش آزادیخواهی مهدی کروبی در حال حاضر نه جمهوری است و نه اسلامی و مدتهاست توسط میراث خواران حکومتی براندازی شده است، در گفتار و ادبیات با نگاه به آینده، حرکت به سوی بستر دموکراتیک را جایگزین ادبیات بازگشت به جمهوری اسلامی دوران امام، نمایند.

گفتمان بازگشت به دوران امام، عملاً پس از 25 بهمن معنی نداشته و در حال حاضر ریزش در اردوی انحصار طلبان کامل گردیده به صورتی که دیگر تقریباً هیچ نیروی ارزشی در اردوی انحصار طلبان باقی نمانده است. نیروهای باقی مانده به جز تعدادی مزد بگیر و عمله ظلم تعریف نمی شوند که ایشان نیز دچار ریزش نخواهند شد، چرا که عمله ظلم، مزد می گیرد و ظلم می کند.

 

 این یک حقیقت تلخ است که جمهوری اسلامی به عنوان یک تز حکومتی در عمل شکست خورده و با حوادث این چند روز توسط میراث خواران حکومتی به درجه ای از انحراف رسیده که به اصلاح آن هیچ امیدی نیست.

در این بین ذکر این نکته ضروری است که تمامی گروههای سیاسی باید به این درک مشترک برسند که خواسته حداقلی که جدا از شکل حکومت می تواند ما را به یکدیگر پیوند دهد، تاکید بر ایجاد یک بستر دموکراتیک است. با توجه به حوادث ناگوار سی سال گذشته همه نیروهای درگیر، به نحوی دچار خطا و لغزش بوده اند و همانگونه که پیشتر اشاره کردیم اساساً ، یک عنصر سیاسی نمی تواند از اشتباه مبرا باشد، چون باید در زمان تصمیم بگیرد و عمل کند. آنچه مهم است قبول اشتباه و سعی در جبران آن است. این نوع نگاه در کنار تاکید بر ایجاد بستر دموکراتیک و پرهیز از ورود به بحث های رنگارنگ نوع و شکل حکومت، می تواند کمک بسزایی در همگرایی همه ما در این برهه حساس داشته باشد. مجدداً تاکید می کنیم که اتحاد برای شکست استبداد اجتناب ناپذیر است و همانگونه که در سی سال گذشته بارها تجربه شده است، هیچ گروهی به تنهایی قادر به نابودی هیولای استبداد ولایت فقیه نیست.

به عنوان یک گروه مستقل به تمامی همرزمان توصیه می کنیم در بیانیه های آتی و موضع گیریها به موشکافی گذشته نپرداخته، چرا که جریانات مختلف در جبهه آزادیخواهی تعاریف بعضاً متضاد از گذشته دارند، همه نگاهها باید به آینده و تعریف ما از آینده معطوف شود.

همچنین هدف گیری شخص خامنه ای به عنوان مسول درجه اول در بروز وضع اسفناک کنونی در کشور که در ماههای آتی وخیم تر هم خواهد شد باید مد نظر تمامی همرزمان در این حرکت عظیم قرار گیرد. کوچکترین نرمش در مقابل این جنایتکار منجر به مسخ و انحراف جنبش آزادیخواهی از اهداف حق طلبانه خواهد شد. استبداد ولایت فقیه به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست.

در این ارتباط میر حسین موسوی در بیانیه 17 ضمن ارائه پیشنهادهای پنج گانه خود برای برون رفت کشور از بحران، متذکر گردیده است:

«همه این پیشنهادات بدون نیاز به توافق نامه و مذاکره و داد و ستدهای سیاسی و از موضع حکمت و تدبیر و خیرخواهی می‌تواند اجرایی شود.» او در عین حال تاکید می‌کند که «اندیشیدن به این گونه راه حلها که عده‌ای توبه کنند و عده‌ای معامله کنند و بده و بستانی صورت گیرد تا این مشکل بزرگ حل شود عملا به بیراهه رفتن است.»

در پایان و به علت حساسیت موضوع همه همرزمان در این حرکت عظیم را به مطالعه استراتژیهای سه گانه حاکمیت ریا در شرایط حال حاضر کشور که از سوی اعلامیه سبز در مطلبی تحت عنوان «حنای جمهوری اسلامی دیگر رنگی ندارد» منتشر شده است، دعوت می کنیم.

به امید ایرانی آباد، آزاد و سربلند و برای تمامی ایرانیان

Advertisements

06/06/2011 - Posted by | مقاله, مقاله ی اختصاصی | , , ,

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: