اعلامیه ی سبز

پایگاهی برای مقالات سیاسی-اجتماعی

بیانیه شورای هماهنگی و چند نکته!

اعلامیه سبز: همانگونه که مستحضر هستید بیانیه مقدماتی شورای هماهنگی راه سبز امید در مورد انتخابات مجلس اخیراً منتشر گردید که در آن راهکار مشارکت مشروط برای حضور در انتخابات مجلس پیشنهاد گردیده است. در ادامه به بررسی بیانیه می پردازیم و نکاتی را متذکر می شویم.

دیدگاهی فراحزبی و ملی

بیانیه اخیر بر خلاف تمامی بیانیه های پیشین به خوبی تدوین گردیده است و تهیه کنندگان سعی نموده اند با پرهیز از دیدگاه حذفی و از جایگاهی فراحزبی و ملی به واقع در نقش هماهنگ کننده ظاهر شوند به عبارت دیگر قرار گرفتن در مرکز هماهنگی یک حرکت عظیم و متکثر طلب می کند که از حب و بغض های حزبی و جناحی فاصله گرفته شود و از دیدگاهی ملی به اتخاذ تصمیم اقدام گردد، چیزی که در بیانیه اخیر برای اولین بار نسبتاً به خوبی رعایت گردیده است. این نوع نگاه به نوبه خود رویکرد مثبتی است که امید می رود در عملکردها و بیانیه های آتی شورای هماهنگی این روش بیش از پیش در دستور کار قرار بگیرد.

تثبیت گفتمان اصلاح طلبی اصیل 

بیانیه اخیر شورای هماهنگی راه سبز امید به صورت رسمی عبور جنبش سبز از گفتمان اصلاح طلبی حکومتی و تثبیت گفتمان اصلاح طلبی اصیل را بیان می کند. در واقع این بیانیه سندی است که ارتقاء گفتمان در جنبش آزادیخواهی را موجب خواهد شد و شاید این نکته به عنوان مهمترین کارکرد این بیانیه بتواند محسوب گردد. این بیانیه برگزاری هرگونه نمایش خیمه شب بازی را به نام انتخابات عملاً ناممکن خواهد نمود و راه را بر اصلا طلبان حکومتی خواهد بست. از این پس وسط بازان مجبور خواهند بود خود را با آرایش جدید سیاسی منطبق نمایند به عبارت دیگر یا به دیکتاتور ملحق شوند و یا به اصلاح طلبان اصیل بپیوندند. (برای آشنایی با  حرکت اصلاح طلبی اصیل و اصلاح طلبی حکومتی می توانید به مطالب «اصلاح طلبی حکومتی و اصلاح طلبی اصیل» و «اصلاح طلبان حکومتی را بشناسیم» مراجعه نمایید.)

حرکت به سوی اتحاد فراگیر

تحقق پیش شرطهای مطرح شده به منظور حضور در انتخابات در واقع حکم مرگ استبداد ولایت فقیه است و از هم اکنون مشخص است که استبداد ولایت فقیه توان و ظرفیت تحقق هیچکدام از این شروط را ندارد. همانگونه که بارها در مطالب و نوشته های قبلی اشاره گردیده است در شرایط کنونی اتحاد همه نیروهای حاضر در جنبش آزادیخواهی اعم از سبز و غیر سبز برای شکست استبداد اجتناب ناپذیر است و بیانیه حاضر در واقع زمینه را با محو اصلاح طلبان حکومتی برای این امر مهیا می نماید.

 

بروز شکاف های بیشتر و تضعیف حاکمیت   

با تثبیت حرکت اصلاح طلبی اصیل در فضای سیاسی کشور و تبدیل آن به گفتمان مسلط جنبش آزادیخواهی انتظار بروز شکافهای  جدی تر، گسترده تر و روز افزون در جبهه ارتجاع متصور است. کودتا اتحادی است بر پایه ناراستی، نظم حاصل از آن ناپایدار است چرا که قدرت نه بر اساس یک ساز وکار شناخته شده و مورد اتفاق، که بر اساس روندی نامشروع تقسیم شده است و لذا سهم خواهی های نامتعارف تضادهای درونی را روز به روز تشدید می کند. با مواضع اصولی در حرکت اصلاح طلبی اصیل و مرز بندی واضح با جبهه ارتجاع، طیف اصلاح طلب حکومتی از بین خواهد رفت و در غیاب اپوزیسیون تقلبی (اصلاح طلبان حکومتی) این شکافها در جبهه ارتجاع هر روز گسترده تر خواهد شد.

هوشیاری و ضرورت از دست ندادن زمان

همانگونه که مطرح گردید، انتخابی را که استبداد ولایت فقیه خواهد نمود پیشاپیش مشخص است. از این رو نباید به تغییر رویه حکمرانی حاکمان امید بست. با توجه به میزان نارضایتی در جامعه عقب راندن حاکمان با استفاده از نافرمانی مدنی و حرکات اعتراضی جمعی امری کاملاً شدنی ارزیابی می شود. امید است در ادامه مسیر مبارزه، شورای هماهنگی گامهای عملی و موثری برای اعتماد سازی در راستای حصول به اتحاد فراگیر طیف های مختلف جنبش آزادیخواهی برداشته و به این طریق جایگاه خود را از شورای هماهنگی به شورای فرماندهی ارتقاء دهد در این بین لازم به ذکر است که جبهه ارتجاع مسلماً حرکت جبهه آزادیخواهی را به دقت زیر نظر دارد و لذا تلاشهای مذبوحانه در راستای استراتژی سی ساله خود و ایجاد شکاف در جبهه آزادیخواهی را شدت خواهد بخشید که لزوم هوشیاری دو چندان تمامی طیف های جبهه آزادیخواهی را طلب می کند. برای آشنایی با راهبردهای سه گانه حاکمیت ریا در شرایط حال حاضر می توانید به مطلب «حنای جمهوری اسلامی دیگر رنگی ندارد!» مراجعه نمایید.

چشم انداز آینده

خروج حرکت اصلاح طلبی اصیل از چهارچوب قانون اساسی در ماههای آتی و در ادامه مسیر رو به رشد جنبش آزادیخواهی تقریباً اجتناب ناپذیر ارزیابی می شود. به عبارت دیگر همانگونه که پیشتر نیز اشاره نموده ایم در شرایط دو قطبی کوچکترین عقب نشینی جبهه ارتجاع به حذف تدریجی نهاد ارتجاعی ولایت فقیه از صحنه سیاسی ایران منجر خواهد شد که مسلماً با توجه به خاستگاه فکری و فرهنگی نهاد ارتجاعی ولایت فقیه و بازیگران موثر در صحنه، انتخاب این شیوه از سوی حاکمان بسیار دور از ذهن به نظر می رسد. به علاوه با توجه به تضعیف جایگاه ارتجاعی ولایت فقیه ، تعدد مراکز تصمیم گیری و اداره کشور به صورت ملوک الطوایفی، تقریباً راه بازگشتی برای دیکتاتور باقی نمانده است.

به امید ایرانی، آباد، آزاد و سربلند و برای تمامی ایرانیان

Advertisements

29/07/2011 - Posted by | مقاله, مقاله ی واکنشی, مقاله ی اختصاصی, تحلیل روز, جنبش سبز | , ,

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: